Jsem lejno

10. ledna 2018 v 10:12 | Terez |  Motivační kecy
Občas mě přepadají pocity méněcennosti. Nejsem dost dobrá, nic pořádně nedokážu. A když se jimi nechám pohltit, připadám si jako totální a absolutní nula, kus lejna. Jak se ale těch pocitů zbavit? Co dělat, abych opět získala nějakou hodnotu?


Mám potíže s hledáním brigády. Ať už jsem dělal pouze praxi ve škole, hlídala děti a pomáhala s úklidy bytů nebo dělala skutečnou brigádu, snažila jsem se ze všech sil. Chtěla jsem to dělat dokonale. Ale nikdy se mnou nebyli spokojeni. Ať už mi to řekli přímo (jsi nemožná, z tebe učitelka nikdy nebude), naznačili (díky za pomoc, my se zase ozveme - a neozvali) nebo mi to dali najevo jiným způsobem (pro příští rok jsme vybrali jiné brigádníky), vždy jsem si pak připadala nemožná. Hodně to vychází z mé povahy - jsem stydlivá, tichá, nenápadná. Neumím se za sebe postavit, neumím se nikam prosadit, raději vždy stojím někde v pozadí.

Při včerejší zkoušce mi profesorka řekla, že jestli mě to nebaví, není pozdě si najít jiný obor. Tady chápu její postoj, hodnocena byla moje seminární práce, kteoru jsem z určitých důvodů psala dva dny před deadlinem, takže byla značně odbytá. Ale přesto. Člověk začně tak nějak uvažovat, jestli nemá pravdu. Třeba se na to vážně nehodím.

A pak začnu přemýšlet nad tím, co v životě budu dělat. Jestli se vůbec někde uplatním. Jestli mi něco v životě vůbec půjde. Jestli budu v něčem někdy dobrá. Jsem nemožná. Jsem na nic.

Ať se nažím, jak se snažím, dosahuji pořád jen průměru. Ve škole mi to vždy šlo skvěle, uměla jsem dobře hrát na housle i na klavír, připadala jsem si chytrá a šikovná. Ale byla jsem vždy hlavně průměrná. Hezká, ale nijak zvlášť. Chytrá, ale tak normálně. Šikovná, ale průměrně.

Tak jsem si začala klást otázku, co s tím dělat. Nebaví mě připadat si jako průměr. Jako ta nula mezi plusovými a minusovými čísly. Protože jakmile sebe člověk určitým způsobem začne vnímat, pak takový taky je. Pak ho tak budou vnímat i ostatní. A já chci v životě něco dokázat.

A tak jsem si uvědomila, že je spousta věcí, které se mi nepovedly. Ale je také spousta věcí, které se mi naopak podařily. A na ty bychom se měli zaměit, když propadáme trudomyslnosti. Ačkoli na výšce nijak nevynikám, na střední jsem patřila mezi nejlepší. Ačkoli jsem nikdy nevyhrála žádnou soutěž, učitelé houslí mě vždy chválili a šlo mi to. Ačkoli nejsem miss world, mám dlouholetého a věrného partnera. Ačkoli jsem často líná a pořádek nepatří mezi mé silné stránky, jsem kreativní a ráda tvořím. A ačkoli třeba nemám spoustu čtenářů mých příběhů, které píši ti, kteří si je přečetli, vždy byli nadšení.

A tak to je. Ačkoli v životě třeba často selháváme, jsou to úspěchy, které máme počítat, ne selhání. Úspěchy, které nás mají hnát dopředu, dávat nám ten správný motor. Připomenutí všeho dobrého, co jsme v životě zvládli. Ať to bylo třeba dokončení školy nebo výhra v prestižní soutěži, zdárné složení zkoušek nebo výstup na vysokou horu, zhubnutí 2 kila nebo uvaření dobrého obědu - něco se nám povedlo. Ať to bylo velké, ať to bylo malé, bylo to skvělé. Protože jsme to zvládli. Nejsme na nic.Já, ani ty. Hodně jsme to již dokázali a hodně toho ještě dokážeme.

Nikomu se nikdy nepodaří všechno. I velcí a úspěšní lidé, kteří jsou svými úspěchy známi celému světu zažili mnohé porážky a zklamání. Rozdíl mezi nimi a mnou je však ten, že oni se nevzdali. Oni neuvěřili tomu, co o nich vyprávějí ostatní. Byli odhodláni uspět.

A tak se tomu chci naučit i já. Ze svých selhání se poučit a povzbuzovat se svými zdary. Být vytrvalá a věřit v samu sebe.

A mnoho sil a úspěchů přeji i Tobě. Každý den si připomínej, že na to máš. Řekni si nahlas "Já můžu", protože naše myšlení a psychika má obrovský vliv na náš život. Já Ti věřím. Věř si taky.

S láskou,
T.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 15:07 | Reagovat

Skvělý motivační článek!

2 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 18:13 | Reagovat

Navrhuji do výběru TT. :)

3 Tereza Tereza | Web | 10. ledna 2018 v 19:34 | Reagovat

[2]: Je, moc děkuji!! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama